Ekonomi

Yurt dışında Fed, bizde enflasyon raporu

Yurt dışı piyasalar FED toplantısı öncesinde frene bastı ve bugünkü toplantı sonuçlarını beklemeye başladı. ECB geçen hafta toplantısında varlık azaltımı ile ilgili bir sinyal vermezken, Kanada Merkez Bankası’nın 4 milyar Kanada doları alımlarını 3 milyar Kanada dolarını düşürmüştü. S&P 500 şirket karlarının %80’ni beklentilerin üzerinde oluşmaya devam ederken beklenti üzerinde gelen hisselerde fiyatlamalar sınırlı bir katkı vermeye başladı. Piyasalar geçen hafta olduğu gibi ekonomik veriler ve FED’in toplantısından destek arayacaklar. Bugün FED’in bir kere daha mevcut duruşunu teyit etmesi beklenirken haftanın son iki gününde ABD ve Avrupa’da büyüme verileri izlenecek. Yurt içinde kapama kararının olumlu yönde etkisini Tl getirilere yansıdı. Tam kapanmanın daraltıcı etkisi ile tahvil faizleri geriledi ve Tl dolar karşısında değer kazandı. Perşembe günü TCMB Enflasyon Raporu büyüme görünümü ve enflasyonist beklentiler, TCMB’nin 6 Mayıs faiz kararı ile yıl sonuna kadar faiz beklentilerini şekillendirmiş olacak.

Dolar endeksi yükselirken, Dolar/TL geriledi. Dolar endeksi FED toplantısı öncesinde son 2 ayın en düşüğünden yükseldi ama Tl karşısında değer kaybetti. 3 haftalık kapanma ve %19 politika faizi ekonomi için oldukça sıkı bir ortamı işaret ediyor. TCMB 6 Mayıs’ta fiyat istikrarı ile ekonomik sıkı koşullar arasında bir karar vermek zorunda kalabilir. 6 Mayıs tarihinde TCMB faizi sabit bırakması durumunda tahvil ve kurda daha sert gerilemeler aksi durumda ise 8.48 zirvesinin kırılması söz konusu olabilir

BIST 100’de 1400, BIST Sınai’de 2610 dirençlerine dikkat. Haftaya Sınai ve BIST 100 dışı hisselere gelen tepkiler ile başlamıştık. Sınai endeks geçen haftanın tüm kayıplarını geri alacak bir yükseliş gösterdi. Bankalar risk priminin ve faizin gerilerken dün geriledi. BIST 100’de 1400 ve BIST Sınai’de 2610 kadar tepkiydi. Fakat bu dirençleri kırmak için ek gelişmelere ve para girişine ihtiyaç olacaktır. FED sonuçları ve TCMB Enflasyon raporu öncesinde 1377- 1397 bandında fiyatlamalar gerçekleşebilir.

1462 kanal direncinde geçilemedi ama satışta üretmedi. Geçen hafta yaşanan düşüşün tamamı geri alındı ve geçen hafta yaşanan düşüş trendinin paralel kanalına kadar yükseliş yaşandı. 1462 dün tüm gün test edilmesine rağmen geçilemedi. Kanal direncinden satışlar 1433 seviyesine kadar bir düzeltme oluşturabilir.

USD/TL beklentimizin aksine geri geldi. 8.3274-8.62 bandında Nisan ayı vade kontratı kapanış olabileceğini belirtmiştik ama 8.48 yükselmesi sonrasında yükselişin başladığı yere kadar geri çekilme yaşandı. 8.1829 ve 8.1468 güçlü destekler olarak tutunmasını bekleyebiliriz ve direnç seviyemizde 8.3274 seviyesi olacaktır

Kaynak ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı