Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı dün 1650,50 ve 1714,25 puanları arasında dalgalanarak günü %2,73’lük yükselişle 1708 uzlaşma fiyatından tamamladı. Haftaya baskılı seyrini sürdürerek başlayan vadeli kontrat sabah saatlerinde 1650 seviyelerine kadar geri çekildi. Önemli bir veri akışının bulunmadığı günde önce kayıplarını silen ardından sanayi hisseleri liderliğinde kazançlarını artıran kontrat, cuma günü yaşanan kayıpların fazlasını geri aldı. Bugün yurtiçi ve yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Kontratın güne yukarı yönlü başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün dünün zirvesi 1714 seviyesinin üzerinde 1725 ve 1740 seviyeleri önem kazanacaktır. Geri çekilmelerde ise 1700 seviyesinin altında 1689 ve 1675 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Ocak vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,4900 ve 7,5800 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,02’lik düşüşle 7,5160 seviyesinden tamamladı. Cuma günü küresel dolar endeksindeki toparlanma ve Cumhurbaşkanı’nın TCMB faiz toplantısı haftası öncesi faiz-enflasyon söylemlerini yinelemesiyle güçlü yükseliş kaydeden yakın vadeli Dolar/TL kontratı, yeni haftaya yukarı yönlü seyrini sürdürerek başladı. Önemli bir veri akışının bulunmadığı günde 7,58 ile yılbaşından bu yana en yükseklerini test eden kontrat gün içinde geri çekilerek günü yatay seviyelerden tamamladı. ABD’de M.Luther King güne nedeniyle spot piyasaların kapalı olduğu günde küresel dolar endeksi ise dar bir bantta dalgalandı. Dolar ayrıca gün içinde gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğuna karşı sınırlı da olsa primli bir seyir izledi. Bugün hem yurtiçi hem de yurtdışında yine önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 90,8 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle 90,6 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,49 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,46’lı seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.  

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı