Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı dün 1433,75 ve 1487,75 puanları arasında dalgalanarak günü %3,10’luk yükselişle 1485,75 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat aralık ayının ilk işlem gününde küresel taraftaki olumlu havanın da etkisiyle güçlü yükseliş kaydederek haftanın ilk gününde yaşadığı kayıpların çoğunu telafi etti. Gün içinde imalat PMI verilerinin yanı sıra olumlu aşı haberleri takip edildi. Bugün ABD’de açıklanacak ADP özel sektör istihdam verisi ve Powell’ın senato sunumunun devamı izlenecek. Kontratın güne hafif satıcılı başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1490 seviyesinin üzerinde 1501-1503 bölgesi ve 1521 seviyeleri ön plana çıkacaktır. Geri çekilmelerde ise 1482 seviyesinin altında 1472-1475 bölgesi ve 1461 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Aralık vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,8816 ve 8,0119 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,66’lık yükselişle 7,9409 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontrat aralık ayının ilk işlem gününde TL tarafındaki zayıf seyrin etkisiyle yükseliş gerçekleştirdi ve 3 günlük düşüş serisini sonlandırdı. Kasım ayının son günlerinde TL tarafında gösterilen olumlu performansa karşın önemli teknik seviyelerin altına gelinememesi ve sonrasında yaşanan dengelenme kontrattaki yükselişte etkiliydi. TL’deki zayıf performansa karşın dolar aşılamaya yönelik olumlu beklentilerinde etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı çoğunlukla değer kaybetti. Artan risk iştahı küresel dolar endeksini baskılarken endeks gün içinde 91,1 seviyeleriyle son 2,5 yılın en düşük seviyelerini genişletti. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurtdışında ise ABD’de açıklanacak ADP özel sektör istihdam verisinin yanı sıra Powell’ın senatoda dün yapmaya başladığı sunumun devamı ve akşam seans kapandıktan sonra açıklanacak Fed “Bej Kitap” raporu önemli olacaktır. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 91,6 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 91,2 seviyelerine yakın, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,84 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,83 seviyelerine yakın işlem gördüğünü izliyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı