Sponsorlu Bağlantılar

Sigaraya Zam Haberleri

Zam Haberleri

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü Prof. Dr. Yalçın Karatepe, LT’deki değer kaybının ana faktör olduğunu vurguluyor. Profesör Karatepe, ihracatı artırmak için kontrol edilebilecek tek parçanın emek ücreti olduğunu ve bunu bastırarak avantaj sağlamaya çalıştıklarını, ancak yine döviz kuru etkisiyle ithalatın ihracattan daha fazla arttığını iddia ediyor. Yoksulluğun dış ticareti rekabetçi hale getirmediğini ve ücretlerin baskılanmasının istenen ve beklenen sonuçları üretmediğini vurguladı. Sigaraya zam ve mazota zam bu yıla damga vurmuştu.

TÜİK enflasyon hesaplamasında yoksulların harcama sepetlerindeki artışın ortalama harcama sepetinden yüksek olması ile düşük gelir grubundaki gıda, kira ve faturaların oranı yüksek gelir grubuna göre daha yüksektir. Gıda enflasyonu ve kira artışları resmi enflasyondan daha yüksek olduğu için asgari ücret artışı enflasyon oranında kaldığında yoksulluk artmaktadır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu