Sponsorlu Bağlantılar

Şiddet Gören Eş Ne Yapmalı? Ankara Avukatlarından Tülin Babaoğlan Anlatıyor

Şiddet Gören Eş Ne Yapmalı? Ankara Avukatlarından Tülin Babaoğlan Anlatıyor

Şiddet gören eş sayısı günümüzde gittikçe artmakta olan bir konudur. Bu konunun üzerine birçok çalışmalar düzenlenerek bu oranların azaltılması istenmektedir. Ancak günümüzde bu oranlar azaltılması ümit edilirken maalesef giderek artış göstermektedir.

Kadına yönelik şiddet, birçok kadın tarafından utanılacak bir olay olarak görülmekte olup ne yazık ki kadınlar bunu gün yüzüne dökmek istememektedirler. Bu nedenden ötürü de bunu saklarlar. Ancak unutulmaması gereken bir nokta bulunmaktadır. Şiddete uğramış olmak utanılacak bir şey değildir. Sadece şiddet uygulamak utanılacak bir durumdur. Bu nedenle kadına yönelik yapılmış olan şiddetlerde hiçbir zaman sessiz kalınmaması ve boşanma avukatı ile mutlaka görüşülmesi ve de hukuki destek alınması önerilmektedir.

Şiddete Uğramış Olan Eşlerin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Şiddet gören eş, ülkemizde sık sık karşılaşmakta olduğumuz bir tablodur. Ülkemizde on kadından birisi şiddet mağduru olduğu görülmüştür. Bu oranların çok yüksek oluşu bu durumun önüne geçilmesinin ve artık bir dur denilmesi gerektiğini göstermektedir.

Şiddet mağduru olan kişilerin yapması gereken işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerin uygulanması sonucunda kanıtlanmış bir şekilde hukuki işlemler başlatılabilecektir. Bu işlemler şu şekildedir:

  • Asla unutulmamalı ve sessiz kalınmamalıdır.
  • Şiddet sırasında kesici ve delici aletlerin bulunduğu bölgelerden uzak durulmalıdır.
  • Zaman kaybetmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna gidip şikayette bulunulmalıdır.
  • Tutanak tutturulmalıdır. Bir kopyası alınıp saklanmalıdır.
  • Doktor raporu alınmalı ve kaybedilmemelidir.
  • Şiddet gösteren kişi şikayet edilmelidir.
  • Fiziksel şiddet sonrasında gelen iyimser davranışlara inanılmamalıdır.
  • Boşanma davaları sırasında “yalnızca konuşmayı istemek” adı altında yaklaşan kişilere inanılmamalıdır.

Şiddet Gören Eşlerin Yasal Hakları Nelerdir?

Şiddet gören eş için sunulmakta olan birçok yasal hak bulunmaktadır. Bu haklar sayesinde şiddet görmüş olan kişilerin mağduriyetleri bir nebze olsun azaltılmaya ve giderilmeye çalışılmaktadır.

Şiddet gören kişilerin kanunda yer alan 6284 sayılı yasadan yararlanarak şiddet uygulayanı evden uzaklaştırma hakkını kullanabilmektedir. Boşanma davası açabilme hakkı ile maddi ve manevi tazminat davası açılması da sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra çalışmayan kadınlar için nafaka talebi oluşturulduğu bilinmektedir. Aynı zamanda ceza avukatı sayesinde de şiddet mağduru kadınlarımızın diğer yasal haklarından faydalanması sağlanmaktadır.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı