Sponsorlu Bağlantılar

Psikoloji Mezunu Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapar?

Psikoloji Mezunu Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapar?

 

Psikolog olarak mezun olmuş bir psikoloji mezunu birçok alanda yüksek lisans yapabilmektedir. Burada önemli olan hangi alanda uzmanlaşmak istediğidir. Bu seçeceği alan kariyer hayatını etkileyecektir. Psikologların çalışma alanları oldukça geniştir. Bunun yanında klinik psikoloğu olmak yüksek lisans yapmayı gerektirir. Hangi alanda klinik psikoloğu olacaksa o alanda yüksek lisans yapması önerilir. Birçok mezun olmuş online terapi hizmeti de sağlamaktadır.

Psikoloji Alt Dalları

Psikoloji, Sosyal Bilimler alanında bir alt disiplindir. Psikoloji alanında lisans veya yüksek lisans derecesi okuyarak, insan ruhuyla ilgili her yönü ve insanların toplum, kültür ve çağdaş çağın zorluklarından nasıl etkilendiğini öğreneceksiniz. Aşağıdaki gibi soruları yanıtlamaya çalışarak çeşitli konuları keşfedeceksiniz: Zihin sadece beyin süreçlerinin bir yan ürünü mü? Davranış öğrenilir mi yoksa kalıtsal mı? İnsan bilinçaltının doğası nedir? İnsanlar kendilerini keşfederek davranışlarını nasıl değiştirebilirler? Psikoloji alanı, ruh sağlığı sorunlarının aldığı birçok biçimin yanı sıra çok çeşitli insan davranışlarını anlamanıza yardımcı olabilir. Psikolog öğrencileri, travma, zihinsel bozukluklar, bağımlılık, çocuk gelişimi ve güncel terapi yöntemleri gibi konularda teorik dersleri pratik iş deneyimi ve vaka çalışmaları ile birleştireceklerdir. Psikolojinin çok sayıda alt alanı vardır, örneğin: Klinik Psikoloji, Bilişsel ve Algısal Psikoloji, Davranışsal Psikoloji, Nöropsikoloji, Gelişim Psikolojisi, Eğitim Psikolojisi, Deneysel Psikoloji veya Derinlik Psikolojisi formları (bilinçdışı süreçlere odaklanarak). Psikolog tedavisi için ilk adımda uzman psikoloji testleri ile sizi tanıyacaktır.

Yüksek Lisans Avantajları

Doktoradan Daha Esnektir

Psikolojide yüksek lisans öğrencileri, geleneksel öğrenme deneyimlerinin daha esnek hale geldiğini görebilirler. Her psikoloji yüksek lisans ve doktora öğrencisinin mezun olabilmek için birikimli mezuniyet projelerine ek olarak uygulamalı öğrenme deneyimlerini tamamlaması gerekir. Bazı üniversiteler, bunun çalışan psikolog için zor olabileceğini ve esnek zamanlama sunmaya meyilli olabileceğini anlıyor.

Sizi Daha Uzmanlaştırır

Belki de psikoloji alanında yüksek lisans yapmanın en heyecan verici yanı, sizi en çok ilgilendiren psikoloji alanına girme şansıdır. Madde bağımlılığı, spor psikolojisi , aile/evlilik danışmanlığı ve sosyal hizmet, psikoloji yüksek lisans öğrencilerinin anadal, yandal veya çift anadal yapmayı seçebilecekleri alanlardır. Size en uygun yüksek lisans programını seçerek uzmanlaşmanız faydalı olacaktır. Günümüzde online psikolog olarak hizmet veren psikologlarda bulunmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı