Gündem

Özel ekonomiyi desteklemek, hem Çin hem dünya için faydalı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in kısa süre önce ülkenin güneybatısındaki Sichuan eyaletinde yaptığı incelemeler esnasında bir özel işletmeyi ziyaret etmesi, Çin’in özel ekonominin gelişmesine verdiği önem ve desteği bir kez daha gösterdi. 

Xi Jinping, 8 Haziran’da Sichuan eyaletinin Yibin kentinde yer alan XGIMI optoelektronik şirketini ziyaret ederek, şirketin inovasyon çalışmalarını ve yerel yönetimin özel işletmelere yönelik destek politikalarını yerinde inceledi.

Xi Jinping, Kasım 2018’de düzenlenen bir toplantıda, özel ekonominin önemini şöyle değerlendirmişti: ‘‘Özel işletmeler, ülkenin vergi gelirlerine yüzde 50’lik, GSYİH’sine yüzde 60’lık, teknolojik inovasyondan aldığı sonuçlara yüzde 70’lik, kent ve kasabalardaki istihdama yüzde 80’lik katkı yapıyor, işletme sayısının yüzde 90’ını oluşturuyor.’’ Xi’nin bu sözleri, özel ekonominin Çin ekonomisinin yüksek nitelikli kalkınmasıyla doğrudan ilişkili olduğunu da kanıtlıyor. 

Son iki yılda, salgının etkilerinin yanı sıra, hem iç hem de dış durumda meydana gelen karmaşık değişiklikler ve dış ortamda artan belirsizlikler nedeniyle, özel işletmeler gittikçe daha fazla zorlukla karşı karşıya geldi. Bu durumda, her kademedeki hükümet birimleri, özel işletmelerin zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için çaba göstermeli.

Cumhurbaşkanı Xi, XGIMI optoelektronik şirketine yaptığı ziyaret sırasında, yerel yönetimin işletmelere destek olmak için uyguladığı politikalar hakkında bilgi aldı. Bu durum, Çin’in kamu dışı ekonominin gelişmesine sarsılmaz bir şekilde destek vereceği yönünde de net bir sinyal olarak görülmeli. 

Dünya ekonomisinde yaşanan belirsizlikler, Çin ekonomisinde daralan talep, baskı altındaki tedarik ve zayıflayan piyasa beklentileri karşısında özel şirketler krizle baş edebilmek için inovasyon yapmak zorunda. 

Cumhurbaşkanı Xi, Yibin kentinde XGIMI optoelektronik şirketine yaptığı ziyaret esnasında, bilimsel ve teknolojik inovasyonun güçlendirilmesi vurgusu yaptı. Xi, çeşitli alanlarda ileri teknolojiye dayanan öncü şirketler yetiştirilmesini istedi. 

Çin Gümrükler Genel İdaresi’nin açıkladığı son verilere göre, yılın ilk beş ayında Çinli özel şirketlerin dış ticaret hacmi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,8 artarak 7,86 trilyon yuana ulaştı. Bu miktar, Çin’in toplam dış ticaretinin yüzde 49’unu oluşturdu. Söz konusu gelişme, özel ekonominin, Çin’in yeni kalkınma modelindeki önemli bir güç oluşturduğunun da göstergesi.

Cumhurbaşkanı Xi’nin “bağımsız inovasyon yetkinliğini artırarak güçlü imalat ülkesi inşasını hızlandırma” çağrısı, Çin’de kamu dışı ekonominin zorlukları aşarak gelişme sağlamasına da güven aşıladı. Bu durum, Çin’in kalkınmasına yarar sağlayaacağı gibi, dünya ekonomisinin toplarlanmasına da güç katacak. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu