Sponsorlu Bağlantılar

Kusurlu Olan Eşe Nafaka Ödenir Mi?

Kusurlu Olan Eşe Nafaka Ödenir Mi?

Evlilik birliğinin sona erdirilmesi için boşanma davası açılması ve davanın karara bağlanması gerekmektedir. Evlilik birliği eşlerin birbirine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmemesi, çeşitli kusurlar işlemesi gibi nedenlerle bozulabilmektedir. Bu gibi durumlarda boşanma gündeme gelmekte ve bunula beraber öncelikle boşanma avukatı araştırılmaya başlanmaktadır. İyi bir avukat sayesinde haklarınızın tam manası ile korunması söz konusudur. Ankara’da görev yapan avukat Tülin Babaoğlan boşanma davalarında en çok merak edilen soruları cevaplamaktadır. Bu yazımızda avukatımız tarafından kusurlu olan eşe nafaka ödenir mi? gibi birçok soru cevaplanmaktadır.

Avukat Tülin Babaoğlan Anlatıyor

Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz boşanma sebepleri ile beraber kusur oranlarının belirlendiği ve bu kusur oranlarına göre de gerekli şartların sağlanması halinde nafaka davalarının görüşüldüğünü dile getirmektedir. Yine avukat tarafından kusurlu durumlar ve bu kusur durumlarına göre bireylerin elde edeceği kazanımlar yada bireylerin kayıpları net bir şekilde belirtilmektedir. Avukat Tülin Babaoğlan tarafından açıklanan nafaka çeşitleri arasında eşe ödenen yoksulluk nafakasının ödenmemesi şartlarının arasında kusurlu olmaması gerektiğini dile getirmektedir.

Boşanmada Kadının Ağır Kusurlar Nelerdir?

Boşanma davaları belirli kurallar ve kaideler üzerinden yürütülmektedir. Öncelikle boşanma davasını kusursuz yada az kusurlu tarafın açması mümkündür. Ancak kusurlu eşte dava açabilmektedir. Ancak böyle bir durumda davacının kusur oranı davalıdan ağır ise belirli haklarından mahrum kalması söz konusudur. Her iki durumda da gerekli olan hakların savunulması ve gerekli olması durumunda itiraz edilmesi gibi süreçlerin uzman kişilerce takip edilmesi gerekmektedir. Ancak bu süreçte nafakanın da muhakkak suretle gündeme getirilmesi gerekmektedir. Avukat Tülin Babaoğlan tarafından kadının ağır kusurları açıklanmaktadır. Ağır kusur sayılan davranışların hangi taraftan sergilendiğini bir önemi yoktur. Deliller toplanarak davalı ve davacı taraflarının kusur oranları belirlenir ve sonuca göre boşanma hükmü ve nafaka hükümleri verilir. Ağır kusur olarak sayılan bazı hareketler “eşini öldürme girişiminde bulunmak, intihara zorlamak, istenmeyen acı bir sonuç doğuracak davranışa zorlamak, vücut bütünlüğünü ya da ruhsal sağlığını bozacak fiziki ya da psikolojik şiddet uygulamak ” gibi durumlardır.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı