Sponsorlu Bağlantılar

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı, bilinenin aksine oldukça kolay ve basit bir cerrahi müdahaledir. Gözün etrafı anestezi ile uyuşturulur. Bulanık görmeye sebep olan mercek, küçük bir kesi ile gözden çıkarılır. Daha sonra göz içerisine özel olarak yapılmış lens yerleştirilir.

Katarakt ameliyatı sonrasında kişilerin hastanede yatmasını gerektirecek bir durum yoktur. Hasta, işlem sonrasında hemen taburcu edilir. Ortalama yarım saat süren operasyon sonrasında iyileşme süresi, yaklaşık 1 ay kadar sürer. Katarakt ameliyatı ve retina dekolmanı ameliyatları için uzman bir göz doktoru ile iletişime geçilmesi gerekir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt ameliyatı ve tedavisi, uzman göz doktoru muayenesi sonrasında belirlenir. Katarakt, genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır. Katarakt, gözün bulanık ve dumanlı bir şekilde görmesine neden olur.

Bu rahatsızlık erken teşhis edildiğinde, gözlük ile şikâyetler geçici olarak giderilebilir. Ancak katarak tedavisi için cerrahi müdahale zorunlu bir işlemdir. İlaçla veya diğer tedavi yöntemleri ile katarakt şikâyetleri yok edilemez. Makula deliği ve katarakt rahatsızlıklarında erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Makula Deliği Nedir?

Makula deliği çeşitli nedenlerden dolayı gözde makula deliklerin oluşması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan makula deliği, bazı göz rahatsızlıkları sonrasında da ortaya çıkabilir. Kadınlarda makula deliği rahatsızlığı görülme oranı, daha yüksektir. Makula deliği sonrasında kişilerde çarpık görme, bulanık görme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca hastalık sonrasında gözün tam orta noktasında, değişimler görülür. Makula deliği, erken teşhis ve tedavi edilmezse gözde görme kayıplarına neden olabilir. Bu hastalığın teşhis ve tedavisi için uzman doktor muayenesi zorunludur. Genellikle tek gözde görülen makula deliği, bazen her iki gözde de görülebilir. Makula deliği için cerrahi işlem yapılması gerekir.

Katarakt da olduğu gibi makula deliği rahatsızlıklarında da cerrahi işlem tek tedavi yöntemidir. Katarakt ameliyatı ve makula deliği ameliyatı sonrasında başarı oranı oldukça yüksektir. Makula deliği ameliyatları sonrasında, kişilerde katarak gelişmesi görülebilir.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği renkli görmeyi ve net görmeyi engelleyen bir göz rahatsızlığıdır. Makula deliği oluşumu, 4 evreden oluşur. Hastalık hangi evrede olursa olsun teşhis edildikten sonra hemen tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde ciddi görme sorunları ile karşılaşılabilir. Makula deliği, çok hızlı ilerleyen bir rahatsızlıktır.

Makula deliği, 4. evrede teşhis edilirse ameliyat sonrasında istenilen sonuç alınamayabilir. Hastalığa dair belirtileri bulunan kişilerin, hemen bir göz doktoru ile iletişime geçmesi gerekir. Genellikle tek gözde görülen makula deliği rahatsızlıklarında, yapılan ameliyatlarla büyük oranda başarı sağlanır. Ortalama 1 saat süren bu ameliyat, çok zor bir işlem değildir.

Ameliyat sonrasında hastanın iyileşme süresi yaklaşık 2 ay kadardır. Retina dekolmanı ve makula deliği göz hastalıklarında, belirtiler görüldüğü ilk andan itibaren hemen uzman bir doktora muayene edilmesi gerekir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı kısa süre içerisinde tedavi edilmediği durumlarda, gözde görme kaybı oluşması ihtimali yüksektir. Retina dekolmanı; gözlerde ışık çakmaları, görme bulanıklığı oluşmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra ani uçuşan cisimlerin de ortaya çıkması gibi görme bozukluğu belirtileri de görülebilir.

Retina tabakası rahatsızlıklarında, görme açısından ışık çakmaları ve uçuşan cisimler görülür. Bu tür belirtiler ortaya çıktığında kişilerin hemen retina muayenesinden geçmesi gerekir. Erken tedavi sonrasında, retina yırtığı görülürse hastalığın ilerleyerek retina dekolmanına sebep olmaması için hemen tedavi edilir.  Daha önceden katarakt ameliyatı olmuş kişilerin, özellikle ışık çakması ve cisim uçuşması gibi belirtileri gördüğünde hemen retina muayenesi olmaları gerekir.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı