Sağlık

Kalp Ameliyatı Nedir

Kalp ameliyatının çeşitleri bulunmaktadır.

kalp ameliyatı, bu organda meydana gelen herhangi bir sıkıntı durumunda bir çözüm yolu olarak uygulanır. Kalpte meydana gelen çalışma bozukluğu kimi hastalarda doğuştan gelirken kimi hastalarda da sonradan çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Kalp ameliyatını ortaya çıkaran nedenler arasında pek çok durum yer alır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:
• Kalp ritim bozukluğu
• Kalp yetmezliği
• Kalp kapağında meydana gelen anormallikler
• Kalp deliği durumu
• Atardamarda meydana gelen yırtılmalar
• Kalpte oluşan tümörler
Yukarıda sıralanan rahatsızlıklarda ameliyat söz konusu olabilir. Öncelik ayakta tedavi olsa da kimi zaman operasyon gerekebilir. Günümüzdeki kesiler eskiye oranla çok daha kısa ve küçüktür.

Kalp Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Eski zamanlardan günümüze kadar tıbbın gelişmesi ile daha tehlikesiz ve kısa süren teknikler gelişmektedir. Kalp ameliyatı çeşitleri ise şu şekildedir:
Koltuk altından yapılan kalp ameliyatı: Bu teknikte sağ koltuk altından girilir. İman tahtasının kesilmesine gerek kalmadan kaburgaların altından ilerlenir.

Açık kalp ameliyatı: Bu yöntem en sık kullanılandır. Göğüs kemiği açılır. Müdahale etme durumu daha yüksektir. kalp kapak ameliyatı için de bu yöntem tercih edilir. Kalpte meydana gelen deliklerin tedavisi ve tümörlerin çıkarılmasında da açık kalp ameliyatı kullanılmaktadır.

Küçük kesi ile yapılan kalp ameliyatı: Bu da açık kalp ameliyatı olarak nitelendirilse de kesisi çok küçüktür. Hem iyileşme süreci kısadır hem de hasta için korku durumu daha azdır.

Başa dön tuşu