Sağlık

İnsan sağlığını hiçe sayanlara göz açtırılmıyor

Peynir, taşıma, muhafaza ve piyasaya arz sürecinde 10C’nin altındaki sıcaklıklarda tutulur. Ancak Şanlıurfa’dan İstanbul’a yola çıkan peynirler 22 derecede taşındı…

Sadece bu da değil, üstü açık ve paslanmış Kamyon kasasında taşındı…

Üstelik üretim tarihi de henüz gelmedi…

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, büyük bir usulsüzlüğe el koydu.

Şanlıurfa’dan İstanbul Güngören’e, çuvallar içinde tulum peyniri getirildiği tespit edildi. Her bir çuvalda 20 kilo peynir olduğu belirlenirken, ilk usulsüzlük tespiti hiçbir soğutma sistemi olmadan taşıma işleminin gerçekleştirilmesi oldu. Peynir tebliğine göre; peynirler muhafaza edilmesi, taşınması ve piyasaya arz edilmesi sürecinde 10oC’nin altındaki sıcaklıklarda tutulur. Ancak Urfa’dan gelen Peynir çuvallarının dış yüzeylerinden yapılan sıcaklık ölçümlerinde taşıma ve muhafaza sıcaklığının ortalama 22 derece olduğu tespit edildi.

Bununla beraber, araç kasasının iç yüzeylerinde paslanmalar olduğu ve bu pasların tulum peyniri çuvallarına bulaştığı da belirlendi.

Ve en vahim noktalardan biri…

Ürünlerin üretim tarihinin ileri bir tarih olan 15.08.2020, son tüketim tarihinin de dış çuval ambalaj üzerinde 15.08.2021 olduğu tespit edildi.

Ürünlerden mevzuata uygunluğunu kontrol etmek amacıyla usulüne uygun olarak ve şahit olmak üzere 1 takım numune alınıp, incelenmek üzere laboratuvara gönderilirken; ‘güvenilir olmayan gıda’ olarak değerlendirilen peynirlere el konuldu ve incelemeler tamamlanana kadar yedi emin olarak belirlenen soğuk hava deposuna alındı.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı