Gündem

İlgezdi: “Bir gecede yönetim şeklini değiştirenler, sağlık çalışanları için kılını kıpırdatmıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, sağlık çalışanlarına 14 Mart’ta verilen sözü hatırlattı, üzerinden 48 gün geçmesine rağmen verilen vaatlerin hiçbirinin gerçekleşmediğini söyledi. CHP’li Akkuş İlgezdi, “Bir gecede Cumhurbaşkanlığı Sistemini getirerek ülkenin yönetim şeklini değiştirenler, sağlık çalışanları için kılını kıpırdatmıyorlar. Verdikleri müjdelerin üzerinden 48 gün geçti. Neyi bekliyorlar? Sağlık çalışanlarının meselesi; seçim vaadi, bayram müjdesi yapılacak mesele değildir. İvedilikle sözünüzü tutun, sağlık personellerine mali haklarını teslim edin” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı’nda sağlık çalışanlarına maaş iyileştirmesi ve mali hakların teslimi sözü vermişti. Sağlık çalışanları ise üzerinden 48 gün geçmesine rağmen, verilen 5 vaadin de yerine getirilmemesine tepkili. CHP’nin Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, konuya ilişkin şunları söyledi:

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ

“Sağlıkçıların maaş ödeme sistemlerinde ve mali haklarında önemli iyileştirmeler yapılacağının sözü verilmişti, yapılmadı. Sağlıkçıların birden çok kalemde aldıkları maaşların tek kalemde, emekliliğe yansıyacak şekilde düzeltileceği sözü verilmişti ama yapılmadı. Diş hekimlerinin, aile hekimlerinin ücretlerini artıracaklarını müjdelemişlerdi, o da yok. Ek ödemelerde de artış yapılacak dediler. Dediler de dediler. Lafla peynir gemisi yürümez. Sağlık çalışanları artık icraat görmek istiyor. Bu pandemi süreci atlatıldıysa ‘giderlerse gitsinler’ dediğiniz hekimler sayesinde atlatıldı. Dolayısıyla siz sağlık çalışanlarına borçlusunuz.”

Hekimleri yoksulluk sınırında yaşamaya mahkûm eden bu anlayışa ivedilikle son verilmesi gerektiğinin altını çizen CHP’li Akkuş İlgezdi, sözlerine şöyle devam etti:

VAATLERİNİN TEK TEK PEŞİNDEYİM

“İsteseler tek bir talimatla bu işi çözerler. Bu ülkede bir gecede neler değişti. Bir gecede Cumhurbaşkanlığı Sistemi geldi, ülke yönetimi değişti. Bir gecede ne bakanlar görevden alındı, yerine kimleri getirdiler. Bir gecede İstanbul Sözleşmesi feshedildi. Ama sağlık çalışanları için hiçbir şey değişmedi. Çünkü değiştirmek istemiyorlar. Çünkü samimi değiller. Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları, mali hakları umurlarında değil. Varsa yoksa vaat, icraata gelince ortadan kayboluyorlar. Önce ‘giderlerse gitsinler’ diyorlar. Sonra geri vites yapmak için tutamayacakları vaatler verip sağlık çalışanlarının ağzına bir parmak bal çalıyorlar. Nereden baksak tutarsızlar. Lafın tamamı da deliye söylenir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak, siz tutana kadar verdiğiniz vaatlerin tek tek peşindeyim. Bu da böyle bilinsin.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu