Sağlık

Hareketsiz Hayat Tarzı Kansere Sebep Oluyor

Yaşamımızda kanser hastalığının en büyük sebepleri arasında gösterilen şeker hastalığı, sigara ve aşırı kilo gibi konuların yanı sıra hareketsizliğinde kanser hastalığına zemin hazırladığı uzmanlar tarafından ifade edildi. Prof. Dr. Bülent Karagöz yapmış olduğu açıklamasında, hareketsiz bir hayata sahip olan kişilerin kanser hastalığına davetiye çıkardıklarını dile getirdi.

Hareketsiz bir hayatı benimseyen insanların yüksek tansiyon, insülin, aşırı kilo ve kalp hastalılarına yakalanma risklerinin çok ciddi oranda yükseldiğini belirten Karagöz, şimdiye kadar yapılan çalışmalardan da bahsetti.

250’den çok yapılmış araştırmada, rahim, kolon ve meme kanserlerinin görülmesinde fiziksel aktivitelerin en önemli kriter olduğu ifade edildi. Fiziksel aktiviteye yaşamında çok fazla yer vermeyen insanlarda birçok kanser tipinin çok daha sık görüldüğü ifade edildi. Tüm bunların dışında kanser teşhisi konan insanların, fiziksel aktivitelerin üzerinde durmaya başlamasıyla kanser hastalığının seyrinin çok daha olumlu gittiği de belirtildi. Karagöz yaptığı açıklamada, hareketsiz hayat ile kardiyovasküler ölümler ve kanser hastalığına yakalanma oranının çok arttığını ifade etti.

EN BÜYÜK RİSK YAĞ TÜKETİMİ

Hayatımızda kişiler her ne kadar şeker tüketiminin kansere neden olan en büyük sebep olarak bilse de çok fazla yağ tüketiminin sebep olduğu sonuçlar çok daha kötü. Aşırı yağ tüketimi sonucu rahim, kolon ve meme kanserine yakalanma ihtimali de bir hayli artış gösteriyor. Konu ile alakalı yapılan bütün çalışmalarda bu beyanları doğrular nitelikte. Hareketsiz hayatla çok fazla yağ tüketiminin bir araya gelmesi ile sonucun çok daha kötü olacağı uzmanlar tarafından açıklanıyor.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu