Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

ABD hisse senetlerinin günü düşüşle tamamlamalarının ardından Asya piyasalarında satıcılı bir seyir görmekteyiz. Japonya, Çin ve Hong Kong endekslerinde sert kayıplar mevcut. ABD ve Avrupa vadelileri güne satıcılı bir başlangıcı işaret etmekte. Dünya genelinde önemli merkez bankalarının para politikası teşviklerini azaltma yönündeki somut adımları giderek daha belirgin bir görünüm kazanmaktadır. Zira İngiltere Merkez Bankası (BoE) dün beklenmedik bir şekilde faiz artırımına giderken Fed ise Çarşamba günü pandemi tedbirleri kapsamındaki varlık alımlarında kesinti yaptığı miktarı artırmıştı. FOMC üyelerinin faiz artırımı beklentilerinde beklenenden bir miktar daha fazla bir artış gerçekleşmişti. MB’lerin sıkılaşma eğilimlerinin yanında, yeni varyanttan kaynaklı tedbirlerin ekonomi üzerindeki potansiyel etkileri risk iştahını azaltan diğer bir unsur olmaya devam etmekte. Hızlı yayıldığı belirtilen omikronun baskın varyant olması ve geniş çaplı kapanma ihtimali risk algısını bozuyor. Bugün Almanya’da Kasım ayı üretici enflasyonu, IFO İş Endeksleri ve Euro Bölgesi’nde tüketici enflasyonu takip edilecek. Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Borsa İstanbul tarafında pozitif seyir sürmektedir. BIST100 Endeksi’nde teknik olarak 5 günlük AO (2.175) üzerinde kalıcı olunması durumunda mevcut güçlenmenin devam edebileceğini düşünmekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde %1,0’i aşan yukarı yönlü hareketler kaydedilerek pozitif görünüm sağlandı. DAX Endeksi %1,03 ve FTSE 100 Endeksi %1,25 arttı. EUR/USD paritesi %0,40 artış yaşasa da sıkıştığı yatay banttaki hareketini sürdürdü. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Aralık ayı toplantısında beklentiye paralel olarak politika faizini %0 düzeyinde sabit tuttu. Banka, pandemi acil varlık alım programını Mart’ta sona erdireceğini açıkladı. İngiltere Merkez Bankası (BoE) enflasyonist baskıların artmasından kaynaklı olarak politika faizini %0,1’den %0,25’e yükseltti. Piyasa beklentisi faiz oranında değişim yaşanmaması yönündeydi. ABD tarafında Nasdaq Bileşik Endeksi’nin %2,47’lik düşüşü öncülüğünde negatif görünüm oluştu. Dow Jones Endeksi yatay satıcılı oldu. Dolar Endeksi (DXY), %0,50’den fazla düşerek 96 puanın hemen altında günü tamamladı. Emtia tarafında Brent Petrol %0,39’luk artış ile varil başına 75 USD’ye yaklaşırken ons altın %1,20 oranında değerlenerek 1.799 USD’ye yükseldi.

BİST100 endeksi dün gün ortasından sonra gelen alış hareketinin etkisiyle %5,38 artış kaydederek tarihi kapanış rekorunu 2.278,55 puana yükseltti. USD/TRY ve EUR/TRY kurları sırasıyla %5,96 ve %6,56 artış yaşadı. Güne alıcılı olarak başlayan kur, yapılan açıklamaların da etkisiyle hız kazandı. Hem ons altın hem de kur tarafından destek bulan gram altın ise %7,0’den fazla değer kazanarak 900 TL’yi aştı. TCMB, yılın son toplantısında politika faizini beklentiler doğrultusunda 100 baz puan indirme kararı aldı. Karar metninde arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar verildiği belirtildi. 2022 için net asgari ücretin %50 artışla 4.250 TL olarak belirlendiği açıklandı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı