Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Özellikle çocuklarda meydana gelebilen ya da teşhis için erken dönem olan çocuklarda göz kayması tedavisi ilk önce uzman bir göz doktorunun muayenesinden geçmesi gereken bir durumdur. Tam bir göz muayenesi yapılarak şaşılık ya da göz kayması durumunun neden kaynaklandığı bulunmalıdır. Sonrasında uzman hekimin uygun gördüğü tedavi şekli belirlenerek gözlük kullanımıyla tedaviye başlanabilir. İlerlemiş rahatsızlıklarda ve paralel olarak cerrahi müdahale de gerekli görülebilir. Göz kapama genel olarak tembellik olan gözlerde şaşılığın tedavisinde uygulanır. Sağlıklı olan göz kapatılıp tembel olan gözün çalışması sağlanır ve böylelikle göz kayması tedavi edilebilir.

Çocuklarda Göz Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kayması durumu bir gözün düz bakarken diğer gözün farklı bir yöne bakması halidir. Bu durum genel olarak çocuklukta fark edilirse erken teşhis edilmiş ve gözlükle tedavi yapılarak çözülebilecek bir sorun halini almıştır. İlerleyen zamanlarda ve ihmal edilmiş bazı durumlarda cerrahi bir müdahale gerektirebilir. Bu nedenle çocuklarda göz kayması tedavisi ihmal edilmemeli ve mutlaka bir göz doktoru tarafından sorun olması halinde muayene edilmelidir. Çocuklarda gözlük ve göz kapama uygulanabilecek ilk tedavilerdendir. İlerleyen durumlarda lokal anestezi altında cerrahi müdahale tercih edilebilir. Ameliyat sonrasında tekrar kayma olasılığı en çok merak edilen konudur. Operasyon sonrasında gözün görme olasılığı ne kadar iyiye giderse o kadar şaşı olma riski tekrarlaması azalır.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kayması çocuklarda sıklıkla görülen bir durum olsa da yetişkin kişilerde de görülebilmektedir. Çocukluk döneminde büyük bir oranda göz kayması tedavisi gözlükle yapılabilirken cerrahi müdahaleye genel olarak yetişkinlerde ihtiyaç duyulur. Kullanılan gözlüklerin yetersiz gelmesi ve gözlerin kaymasının düzelmemesi durumunda kaymaya neden olan kasların düzeltilmesi için göz kayması ameliyatı yapılmalıdır. Kısa süreli ve etkili sonuçları olan başarılı uygulamalardır. 1 saat gibi bir sürede tamamlanarak hasta taburcu edilir. İyileşme süresi olarak gözlerde meydana gelen kızarıklıklar 3-4 gün içerisinde kaybolup hasta 1 hafta sonra gündelik hayatına dönebilmektedir.

Göz Kayma Ameliyat Fiyatları

Ameliyat için maliyetlerin belirlenmesi muayene öncesinde mümkün değildir. Öncelikle muayene olunması ve hastalığın ne seviyede olduğunu belirlenerek hangi yöntemin hastaya uygulanması gerektiği tercih edilmelidir. Ücret bilgisi verilmesi direk mümkün olmadığı gibi sağlık bakanlığının belirlediği kurallar çerçevesinde yasaklanmıştır. Bu gibi nedenlerden dolayı fiyat bilgisi verilmesi için uygulanacak tedavi yöntemleri önemli olduğundan muayene olduktan sonra net bir bilgi alınması en doğru yoldur. Muayene olunması ve uzman hekimlerin tedavi yöntemleri maliyetler açısından önem taşır.

Göz kayması Tedavisi Yöntemleri

Göz kayması yani şaşılık birçok farklı yöntemle tedavi edilebilmektedir. Önemli olan kişiden kişiye değişiklik göstermesi ve göz kaymasının ne seviyede olduğunun belirlenmesidir. Gözlükle tedavi ilk yöntemdir ve verilen gözlüklerle şaşılık tedavi edilebilmektedir. Kapama tedavisi eğer hastanın gözünde bir tembellik mevcutsa yapılmakta ve sağlıklı olan göz kapatılarak diğer gözün tembelliği giderilmektedir. Bilgisayar yardımıyla fizik tedavi uygulanması da diğer bir şaşılık tedavisidir. Botoks tedavileri de genel olarak guatr rahatsızlığına bağlı olarak oluşan göz kaymalarında uygulanmaktadır ve hastalığın iyileşmesine bağlı olarak belirli aralıklarla tekrarlanması önerilmektedir. Son olarak da hastalığın ilerleme seviyesine bağlı olarak cerrahi müdahale yapılır. Doğumsal kusurlardan kaynaklı ya da diğer tedavi yöntemleriyle düzelmeyen göz kayması operasyonla düzeltilebilir. Göz kayması ameliyatı yetişkinlerde lokal ya da genel anestezi altında yapılırken çocuklarda lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat ortalama bir saat sürerken hasta 6-7 gün içine gündelik hayatına geri dönebilir.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı