Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Göz Kayması Nedir?

Çocuklarda Göz Kayması Nedir?

Çocuklarda, göz kayması en çok görülen göz problemlerinden birisidir. Göz kayması, genetiksel olabileceği gibi sonradan geçirilen ateşli hastalık, kafa travmaları, gibi hastalıklardan sonra da görülebilir. Doğumdan sonraki ilk 6 aylık süreçte görülen göz kaymaları, normal olarak karşılanır. Ancak 6 aydan sonra devam eden göz kaymaları için hemen bir göz doktoruna muayene olunması gerekir. Çocuklarda, ilk 7 yaşına kadarki süre oldukça önemlidir.

Gözün gelişimi, bu süre içerisinde gelişimi devam eder. Çocuklarda göz kayması nedir sorusuna kısaca göz kayması yani şaşılık, gözlerin simetrik yapısının bozuk olduğu göz rahatsızlıkları olarak tarif edilebilir. Gözün içerisinde hareketi sağlayan altı kas bulunur. Bu kasların düzeltilmesi için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Çocuklarda göz kayması tedavisi yapıldıktan sonra tedavi başarısı, yetişkinlere göre daha yüksektir.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kayması ameliyatı göz tedavisinde uygulanan diğer yöntemlerde başarı sağlanmadan da gerçekleştirilen cerrahi işlemlerdir. Göz içerisinde bulunan kasların kısaltılması, güçlendirilmesi gibi işlemlerin yapıldığı göz kayması ameliyatlarında, çoğunlukla göz kayması düzeltilir. Göz kayması ameliyatları, aksine oldukça kolay ve hızlı işlemlerdir.

Ortalama 1 saat süren göz kayması ameliyatları sonrasında hasta 1 hafta sonra günlük hayatına devam edebilir. Gözde bulunan kızarıklıklar, 1 ay içerisinde iyileşir. Göz kayması tedavisi için en kesin başarılı sonuçlar ameliyatlar sonrasında elde edilir. Göz kayması ameliyatları, çocuklara ve yetişkinlere yapılabilir.

Göz Kayma Ameliyat Fiyatları

Göz kayması tedavisi için farklı yöntemler ve teknikler uygulanır. Göz kayması yani şaşılık, gözün yukarı-aşağı ve sağa-sola hareket etmesini sağlayan kas gruplarının bir veya birkaç tanesinin işlevini tam olarak yapamamasından oluşur. Göz kayma ameliyatlarında, bu kaslarda oluşan sorunlar giderilerek şaşılık problemi çözülür. Göz kayma ameliyat fiyatları, işlemin yapılacağı kuruma ve yapılacak olan işleme göre değişir. Göz kayma ameliyatları için ameliyatın yapılacağı kuruma giderek detaylı bilgi alınabilir. Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde gerçekleştirilen göz kayma ameliyatlarında, fiyatlarda her yıl farklılıklar görülebilir.

Göz kayması Tedavisi Yöntemleri

Göz kayması tedavisi için özel kliniklerde gerçekleştirilmiş detaylı bir göz muayenesi yapılmış olması gerekir. Yapılan muayene sonrasında şaşılığın türü ve göz kaymasının derecesi belirlenmelidir. Daha sonra göz kaymasını derecesine ve türüne uygun şekilde tedavi yöntemleri uygulanır. Bebeklik döneminde görülen göz kayması tedavisi için genellikle ameliyat yapılır. Çocuklarda göz kayması tedavisi için gözlük kullanımı veya göz kapama tercih edilebilir.

Günümüzde yetişkinlerde de göz kayması ameliyatı genellikle başarılı olarak sonuçlandığı görülmüştür. Göz kayması tedavisi için kapama yöntemi, tembel olan gözün çalıştırılması için yapılır. Tembel olan gözün çalışması için diğer göze belirli aralıklarda kapama işlemi uygulanır. Ayrıca gözlük ve göz kapama yöntemlerinin yanı sıra göz damlaları ile de tedavi desteklenebilir.

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda göz kayması tedavisi için gözlük kullanımı, göz kapama veya cerrahi işlemler yapılabilir. Çocuklarda çok sık rastlanan göz kayması problemleri için uygulanan yöntemlerde genellikle başarılı sonuçlar elde edilir. Göz kayması tedavisinde, erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Okul döneminde göz kayması, çocukların başarısını olumsuz yönde etkiler.

Ayrıca çocuğun dış görünümü, sosyal hayatta özgüven eksikliği yaşamasına sebebiyet verebilir. Göz kaymasının doğumsal, şaşılık, gizli şaşılık gibi yetişkinlikte görülen şaşılık çeşitleri bulunur. Göz kayması tedavisi için öncelikle şaşılık çeşidinin belirlenmesi gerekir. Çocukların ileriki hayatlarında daha başarılı ve özgüvenli olabilmesi için göz kayması ve diğer göz problemleri için düzenli olarak göz doktoruna muayene ettirilmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı