Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Göz Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Göz Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda göz kayması tedavisi için en uygun zaman dilimi 1 yaş ve üzeridir. Bebeklerin yeni doğan yapılarında kemik yapıları tam olarak gelişmediği için tedaviye uygun koşulları taşımaz. 1 yaşı geçen çocuklarda meydana gelen göz kayması net olarak görülebildiği için tedaviye uygun şartları taşır.

Çocuklarda göz kayması tedavisi için yapılan operasyonlar genelde 1 saat içerisinde tamamlanır. Ancak gözde meydana gelen hasara bağlı olarak operasyonun daha da uzaması muhtemel bir durumdur. Göz içerisinde yer alan kaslara direkt olarak yapılan müdahale ile kasların tekrar güçlenmesi sağlanır. Kasların güçlenmesinin ardından ise iki göz arasındaki kas ve güç dengesi sağlanır ve gözlerdeki kayma sonlandırılır. Çocuklarda göz kayması tedavisi için göz kapatma yöntemi tercih edilirken yetişkinlerde cerrahi müdahaleler de tercih edilebilmektedir.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kayması ameliyatı yetişkin bireylerde sıklıkla uygulanan bir operasyondur. Gençlerde meydana gelen göz kaymasının birçok farklı nedeni olabilir.  Öncelikle bozuk gıda tüketimine bağlı olarak yaşanan gıda zehirlenmeleri göz dokularını zedelenmesine yol açabilir.  Beyin travması, şeker hastalığı ve beyin kanaması, yüksek tansiyon, göze alınan herhangi bir darbe, deniz canlılarından zehirlenme veya vücutta meydana gelen felç gibi durumlar göz kayması sorununu meydana getirebilir.

Göz kayması tedavisi yetişkinlerde lokal anestezi eşliğinde cerrahi müdahaleler ile gerçekleştirilir. Sürecin daha rahat geçebilmesi için tercih edilen lokal anestezi sonucunda operasyonlar başarı ile tamamlanır ve hasta kısa süre içerisinde sosyal yaşamına devam edebilir.

Göz kayması tedavisi sonrasında iyileşme süreci içerisinde birçok farklı komplikasyon görülmesi doğaldır. Gözlerde şişlik ve kızarıklık, görme problemleri, bulanık veya çift görme gibi durumlarda panik yapmadan iyileşme sürecini takip etmek gerekir. Operasyonun ardından yine göz kayması görülebilir ancak iyileşme sürecinin tamamlanmasının ardından tekrar sağlıklı gözlere sahip olmak mümkün olur.

Göz Kayma Ameliyat Fiyatları

Göz kayması ameliyatı için verilen fiyatlar her merkezde farklılık gösterir. Öncelikli olarak merkezlerde hizmet veren doktorların uzmanlık derecesi ameliyat ücretini doğrudan etkileyen bir faktördür. Bununla birlikte hizmet şartları farklılık gösterdiği için de merkezler farklı fiyat politikasına sahip olabilir. Göz kayması sorunu ile karşı karşıya kalan bireylerin sağlık merkezleri ile doğrudan iletişime geçmesi ve muayene olması ile kısa sürede net fiyatlara sahip olması da mümkün olur. Ön tetkik ve incelemelerin yapılmasının ardından hastalar tedavi sürecine başlayarak kısa sürede sağlıklarına kavuşabilir.

Göz kayması Tedavisi Yöntemleri

Göz kayması tedavisi öncelikle muayene ile başlar. Teşhis konmasının ardından cerrahi müdahale işlemleri tamamlanır ve kişiler cerrahi operasyonlara alınır. Ameliyat öncesindeki süreçte göz çevresinin temiz olması önemlidir. Göz çevresinde oluşan sulanma ve çapaklanma gibi durumlar giderilir. Hastalar ameliyat sonrası süreç hakkında bilgilendirilir ve bölgenin steril tutulması sağlanır.

Göz kayması operasyonlarından sonraki süreçte gözlerde kanlanma gibi birçok belirti kendini gösterse de bu durumlar s on derece doğaldır. Kasların normale dönmesi ile gözlerdeki kanlanma ve batma gibi orunlar da normale döner.

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda göz kayması tedavisi için birçok farklı teknik kullanılır. Yaşlara uygun tedaviler ile olumsuz sonuçlar alınmadan tedavi sonlandırılır. Çocuk ve bebek gruplarda görülen göz kaymasının temel nedeni genelde doğum kaynaklı olmakla birlikte sonradan da oluşabilir. Kısa süre içerisinde gerçekleştirilen başarılı tedavilerin ardından sağlıklı gözlere sahip olmak mümkün olur. Göz kayması tedavisi hemen her yaşın problemi olabilecek bir rahatsızlık olduğundan dolayı özellikle bebek ve çocuk gruplarında gerekli muayenelerin aksatılmadan yapılması gerekir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı