Sponsorlu Bağlantılar

Çocuk Masallarının Faydaları

Masal Sitesi

Masal kelimesi, Arapçada yer alan “mesel” kelimesinden Türkçe’ye aktarılmıştır. Anadolu’da ise masal yerine “metel, mesele, hekâ, hikâ, hikiya, hekeya, ozanlama ve nagıl” gibi çeşitli kelimeler kullanılmıştır. Türk edebiyatında da masal için çok sayıda tanım ortaya konulmuştur. Türk Dil Kurumu tarafından Güncel Türkçe Sözlük’te masalın tanımı, genelde halkın yarattığı, hayale ürünü olan, sözlü gelenekte yaşamaya devam eden, çoğunlukla insanlar, hayvanlar, cadı, cin, dev, peri vb. varlıkların karakter olarak yer aldığı, bunların karşılaştığı olağanüstü olayların aktarıldığı edebî bir tür olarak değerlendirilir.

Çocuk Masallarının Faydaları

Çocuk okurlar ve dinleyicilere güzel duygular aktarmak, onların daha iyi alışkanlıklar edinmesini sağlamak için çocuk masalları onların hayatında vazgeçilmez bir unsurdur. Bu türde genelde bir düşüncenin ve davranışın eleştirisi hedeflenir. Alegorik özellikler barındıran bir edebî türdür. Sevilen bir tür olarak masallar, okul öncesi ya da okula yeni başlayan çocuk olması fark etmeksiniz genelinin ilgisini çeker.

Çocuk Gelişimine Sihirli Bir Dokunuş

Çocuğun kişisel gelişimine erken dönemlerden itibaren destek sağlamak önem arz eder. Bu amaca hizmet etmek için ilk olarak yapılabilecek faaliyetlerden biri olan masalı rutine çevirmeniz gerekir. Dolayısıyla “masal oku, çocuğunun hayal dünyasını geliştir.” sloganını bir an olsun unutmayınız. Yeni doğan bebeğinize 3 yaşına kadar kısa masallar okuyunuz. İleriki yaşlara doğumdan itibaren yatırım yapmak için bu çok önemli bir detaydır.

Hangi Saatlerde Masal Okumalıyım?

Masal okumanın belirli bir vakti yoktur. Çocuğunuzun istediği ya da sizin belirlediğiniz her anı değerlendirebilirsiniz. Ancak uyku öncesi masal okumayı alışkanlık haline getirirseniz çocuğun hayal gücünü geliştirmesi ve rahat gece uykusuna hazırlanmasına destek sağlamış olursunuz. Seçilen uyku masalları gerilim ve korkudan uzak olmalıdır.

Çocuk Eğitiminde Masalın Önemi

Çocuğun düş gücünün gelişmesine doğrudan bir etki sağlar. Kelime haznesi gelişen çocuk kendini daha iyi ifade eder ve kavrama kabiliyeti gelişir. Geleceğe olan umutlarını arttırmakla birlikte korkularıyla yüzleşmelerine ve korkularını atmalarına fırsat tanır. Bundan dolayı da kendilerine olan güvenleri artar. Problemlerle başa çıkma yetenekleri gelişir. Sorunlara çözüm odaklı bakarlar.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu