Gündem

Çin’de hububat ekimi yapılan alan büyüklüğü 85.6 milyon hektara ulaştı

Önümüzdeki dönemde ciddi doğal felaketin ortaya çıkmaması halinde bu yıl yine bol mahsul alınan bir yıl olacak. Covid-19 pandemisi, Yangtze Nehri havzasında ciddi afet felaketi ve üst üste gelen Tayfun felaketlerine karşın Çin’deki bol mahsul kolay şekilde elde edilmedi. Bu, dünyada gıda güvenliğinin korunması için de büyük önem taşıyor. 
 
İstatistiklere göre, Çin’de kişi başına gıda miktarı 470 kiloya ulaştı ve bu dünyanın 400 kiloluk gıda güvenliği çizgisinin çok üstünde. Ayrıca Çin’deki durum iyileşmeye devam ediyor. Bunun arkasındaki önemli bir neden olarak, Çin hükümeti konuya öteden beri büyük önem veriyor ve devlet yönetiminin öncelikli alanlarından biri olarak çalışmaları yürütüyor. Dünya nüfusunun beşte birini oluşturan Çin, beslenme sorununu çözerek, kaliteli beslenme dönemine geçiyor. Diğer yandan, Çin gıda güvenliğiyle ilgili kaynaklar ve deneyimlerini dünyayla paylaşıyor, dünyanın gıda güvenliğini koruma çalışmalarına aktif şekilde katılıyor. Çin, 17 Eylül’de Güney Sudan’a acil gıda yardımı sağladı. Çin, küresel gıda güvenliğinin korunması için diğer ülkelerle birlikte çabaları sürdürecek, dünya çapında açlık ve yoksulluğun kaldırılması hedefine doğru ilerleyecek.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı