Gündem

Çin, insansız otomobillerle ‘konuşan’ akıllı karayolu denemeleri yapıyor

 

Çinli Huawei Grubu, sürücüsüz ulaşım araçlarıyla iletişim kurma yeteneğine sahip bir akıllı karayolu geliştiriyor. Ülke, bu şekilde daha akıcı ve daha güvenli bir trafik düzeni elde etmiş olacak. Yeni karayolu ile ilgili testler, Jiangsu eyaletindeki bir bölgede sürücüsüz araçlara ayrılan bir karayolu üzerinde yapılıyor. Bu testler için kullanılan dört kilometrelik akıllı karayolu bölümü Huawei tarafından tasarlanmış.

Bloomberg’de yer alan habere göre, araçların trafiğe ilişkin bilgileri, karayoluna dahil edilmiş (veya karayoluna entegre edilmiş) alıcılar, kameralar, radarlar ve diğer ekipmanlar, ışıklar ve sinyalizasyon işaretleri aracılığıyla alacağını açıklıyor. Smart Roads (akıllı karayolları) projesi Çin’de ulusal düzeyde destek görüyor ve karayollarında güvenliğin artırılmasını ve trafiğin daha akıcı hale getirilmesini hedefliyor. Öte yandan Huawei’nin amacı sürücüsüz araçları, sürücüleri ve yayaları trafik, hava koşulları ve potansiyel tehlikeler konusunda gerçek zamanlı bilgilendiriyor. Çin 2025 yılına değin satılacak arabaların yüzde 50’ye yakınının belirli ölçüde kontrol otomatizasyonuyla donanmış olmasını öngörüyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı