Gündem

Cache Türleri Nelerdir

Türkçede önbellek olarak bilinen Cache, kısaca gelecek zamanda tekrar kullanılmak üzere sunucu üzerinde verinin depolanmasıdır.

Cache, herhangi bir siteyi açtığınız zaman bütün web sitesi veri olarak toplanması için HTML dosyasına dönüştürmede ve tekrar tarayıcınız içerisinde açılmasında gereklidir. Yani bu siteyi başka bir zaman tekrar açtığınızda önbelleğin bir kopyası yüklenmiş olmaktadır. Bundan dolayı da sunucunun çok daha hızlı yüklenmesi ve aşırı yükün binmemesini sağlamaktadır. Burada önbellek ( cache ) ile bilinmesi gereken şey, bütün web sitelerinin cache kullanmadığı ve önbellek süresinin dolması veya silinebileceğidir.

Cache Önemi Nedir?

Sunucunun yükünü azaltmak için resim, nesne gibi web sitesi verilerini geçici saklama mekanizmasına verilen isim cache(önbellek)tir. Web sitenizin performansını arttırma veya bloglarınızı hızlandırmak için wordpress cache çok önemlidir.

Cache Türleri Nelerdir?

Tarayıcı taraflı ve sunucu taraflı önbellek diye iki türlü önbellek türü vardır. Sunucu taraflı önbellekte sunucu geçici depo olması ve çok daha fazla veri depolamasıdır. Taraflı önbellekte ise bir web sitesi iki kere yüklenmeye çalıştığınız zaman oluşmaktadır. Birincide sayfa yüklenirken veri toplanır ve tarayıcının veriyi geçici olarak depolaması sağlanır.

WordPress Cache

WordPress Cache sitenizin performansını çok hızlı olacak şekilde arttırmak için kullanılır. Bunun için önbelleği yönetmek amacıyla birçok WordPress eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentileri yüklemek ve kullanmak kolaydır. W3 Total Cache ücretsiz WordPress Cache eklentilerindendir. Tüm sayfa ve parça önbellekleme için kullanılmaktadır. Siz de bütün bu özelliklere sahip olmak için sitemizden bu eklentiyi indirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı