Gündem

BİST100 endeksi

ABD yardım paketinin Eylül ayına aksaması, Avrupa’da vaka sayısının artıp bazı şehirlerde kırmızı alarm verilmesi, ABD – Çin gerilimi ve Akdeniz’deki soğuk rüzgarlar küresel piyasalardaki satışların artmasını sağladı. Küresel piyasalardaki negatiflik ile birlikte BİST100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününe %0,61 oranında düşüşle 1.093 seviyesinden başlangıç yaptı.

İç piyasalarda yoğun gündem ve veri akışı hakimdi. Sanayi Üretimi Haziran ayında yıllık % 0,10 artarken, perakende satış hacmi yıllık %0,80 azaldı. Cari işlemler dengesi ise Haziran ayında 2,93 milyar dolar açık verdi.

Akdeniz tarafındaki ise Türkiye – Yunanistan arasındaki gerginlik devam ediyor. Reuters’tan geçen habere göre ‘’Türk ve Yunan savaş gemileri Çarşamba günü Doğu Akdeniz’de çarpıştı. Gemiler az da olsa hasar aldı.’’ Yunanistan bu olayı ”küçük bir kaza’’ olarak nitelendirirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Yunanistan’ın aklı selim davranması lazım. Oruç Reis gemimizi taciz etme gibi girişimlerde bulunmasın. Karşılığını alır” açıklamasında bulundu.

Haber akışları eşliğinde Dolar / TL’nin de 7,38’li seviyelerde seyretmesi sonrasında BİST100 endeksinde satışlar derinleşti. BİST100 endeksi günü %1,49 oranında düşüşle 1.083 seviyesinden tamamladı.

Elektrik sektörü payları %1,02 değer kazanırken, iletişim sektörü payları %4,27 değer kaybetti

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı