Ekonomi

Biden ve Powell konuşmaları

Bu akşam mali teşvik paketinin ayrıntılarını vermesi beklenen Biden’ın konuşması önemli olacak. Yaklaşık 2 trilyon USD büyüklüğünde olması beklenen mali paketin içeriğinde, 600 USD olan maaş çeklerinin 2000 USD’ye çıkarılmasının yanı sıra aşı dağıtımı, küçük işletmeler, okullar, eyalet ve yerel hükümetler için kaynak bulunacağı öngörülüyor. Senato’nun yeni dönemde 50-50 olması bazı Cumhuriyetçilerin pakete destek verme ihtimali Biden açısından işi biraz daha kolaylaştırsa da, hala pakete muhalefet gelme olasılığı da bulunuyor.

 

Mali genişleme beklentileri, son dönemde ekonomiyi enflasyonist açıdan ısındırma beklentilerine de ağırlık kazandırdı. Talep kaynaklı bir fiyat baskısı yaratabilirse bu doğru, ancak genel enflasyon hareketi şu an daha çok fiyat baskısı ve maliyet artışları ile açıklanır bir durumda. Maaş çekleri, hane halklarının nefes alması açısından önemli ve Amerikalılar tabii ki para kazanırlarsa ekonomiye talep üzerinden katkı verebilecek kabiliyete sahip olacak. Ancak önemli ölçüde de tasarruflarından harcadılar ve ilk öncelikleri tasarruflarını yerine koymak olacaktır. Sonuçta düzenli gelir ve dışardan yardım arasında da bir fark var. Diğer taraftan, KOBİ’lerin ve yerel işletmelerin desteklenmesi anlamında paketin sunacakları çok önemlidir. Pandemide kendini koruyamayan ve önemli bir kısmı kapanmak durumunda kalan küçük işletmeler, istihdam anlamında en önemli olumsuzluğu oluşturuyorlar. Küçük bölgelerde istihdamın korunması anlamında teşvikler önemli..

 

Powell’ın yapacağı açıklamalar ise son dönemlerde artan “tapering” endişelerine açıklık getirmesi anlamında önemli. Artan 10 yıllık başa baş enflasyon ile Hazine getirileri, “acaba canlanma erken gerçekleşirse Fed daha erken dönemde faiz artırabilir mi” sorusunu ortaya çıkardı. Ancak kilit ayrıntı, “canlanma gerçekleşirse”. Doğal bir enflasyon hareketi izlemiyoruz, bu doğallaşsa bile Fed’in %2 konusunda lineer bir hedefi yok ve bir süre enflasyonun hedef üzerinde seyretmesine izin verecek. Ekonominin hasar tespit aşamasında, aşılamadan sonra salgın kontrol altına alınsa bile tam operasyonel hale gelmek zaman alacak. Fed, krizin aşamalarına göre karar vermek durumunda. 2013’te Bernanke, ortada faiz artırımı olmadığı zaman diliminde “teşviklerin azaltılabileceğini” ilk belirttiğinde önemli bir dönüm noktası yaşamıştık. Fed’in yeni emareler görmesi gerekli ve pandemi dinamikleri ve enflasyon bu yeni kanıtları henüz ortaya koyar nitelikte değil..

 

Bu arada, EUR negatif gelişme olarak; İtalya’da koalisyon dağılma aşamasında… EUR seviyelerini dikkatle takip ettiklerini söyleyen Lagarde açısından önemli bir gelişme..

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı