Ekonomi

Avrupa verileri: Hizmet sektörü daralma etkisinde

Avrupa’dan gelen PMI verileri imalat sektöründeki büyüme pozisyonunun devam ettiğini, buna karşılık hizmet sektöründeki kapanmalar nedenli resesyon endişelerinin arttığını gösterdi. Almanya’da imalat PMI yavaşlama göstermekle birlikte 57 seviyesinde, hizmet sektöründe ise Ocak ayıyla beraber 46,8 ile daralmanın biraz derinleştiği görülüyor. Fransa’da virüs etkili kapanmalar hizmet sektöründe daha hızlı bir düşüşe işaret ediyor; 49,1’den 46,5’e. Euro Bölgesi’nin genel hizmet sektörü PMI’sı ise 45 değerne gerilemiş durumda.

 

İmalat sektörü, bu daralmanın içinde olmasa da Avrupalı üreticilerin tedarikçi bulmakta zorlanmaları ve artan maliyetler aşağı risk oluşturuyor. Dünya çapında salgının neden olduğu aksamalar ve Brexit gibi faktörlerin ticarette neden olduğu değişimler, tedariklerde yaşanan bu değişimin nedenleri olarak öne çıkıyor.

 

Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme pozisyonunda bir değişikliğe gitmediği toplantısı sonrasında, Lagarde ekonomik risklerin aşağı yönlü olduğunu kabul ederek parasal teşviklerin devam etmesi gerektiğini söyledi. Salgının yoğun etkilerinin karantina önlemleri itibariyle 1Ç21’de yoğun bir şekilde hissedilmesi beklenmekle birlikte, daha orta vadede beklentiler aşılama nedeniyle daha olumludur. Aşılamanın salgını kontrol altına alması, ekonomik faaliyet anlamında daha fazla açılmaya imkan verebilecektir. Bu da özellikle sert daralma yaşayan hizmet sektörünün aktifleşmesi anlamında önemli.

Kaynak:Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı