Sponsorlu Bağlantılar

Açık Emar Fiyatları Bilgi

Açık Emar Fiyatları

Açık emar uzun yıllardır Dünyada ve Türkiye’de radyolojik tetkikler de kullanılan cihazlardan biridir.  Günümüzde emar cihazları teknolojik olarak daha da gelişmiş açık emar bugün radyolojik tetkikler de kullanılmaktadır.  Kapalı emar çekimlerine göre daha konforludur.   Kapalı emar konusunda önyargılı olan ve klostrofobisi olan hastalar bugün açık emar çekimi tercih etmektedir.  Ayrıca açık emar obezite hastalarında çok daha rahat ve konforlu bir çekim sağlamaktadır.  Bunun yanı sıra çocukların emar cihazından korkmaları ebeveynleri ile birlikte emar çektirmeleri açık emarın diğerine göre daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Görüntü kalitesi açısından her iki noktada farklılık yoktur.  Bu konuda açık emar ve kapalı emar fiyatları arasında da fark bulunmamaktadır.  Yalnızca hastaların tercihine göre farklı cihazlar kullanılmaktadır.

Açık Emar Nedir?

Açık emar görüntüleme merkezlerinin birçoğunda bulunan ve sıklıkla kullanılan cihazlardan biridir.  Kapalı Emar tercihi açık emara göre daha azdır.  Çünkü genellikle kapalı alan korkusu bulunan hastalar açık emar cihazını tercih etmektedir.  Ayrıca çocukların emar çekiminde rahat pozisyon alamamaları ve klostrofobisi bulunan hastalar açısından açık emar yöntemi bu sorunu büyük ölçüde çözmüştür.   Aşırı kilolu hastalar emar çekimlerinde sorun yaşarken açık emar da bu çekimler de son derece konforlu bir biçimde yapılmaktadır.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar ve kapalı emar günümüzde birçok görüntüleme merkezinde çekilen radyolojik tetkiklerdir.  Emar cihazları önceki yıllarda bugünkü kadar çeşitliliğe sahip olmamaları sebebiyle maliyeti oldukça yüksek çekimler yapılmaktaydı.  Ancak günümüzde gerek açık emar gerekse kapalı emar cihazları ile çeşitliliğin artması ile emar fiyatları da belli ölçüde düşük ücretler ile yapılmaktadır.  Ayrıca bugün günümüzde emar çekimleri sosyal güvenlik kurumu ile anlaşmalı görüntüleme merkezlerinde veya hastanın özel sağlık sigortası kapsamında da yapılmaktadır.  Özel çekimlerde de hastaların bütçesini sarsmayacak uygun fiyatlarla yapılmaktadır.  bu konuda en doğru bilgi görüntüleme merkezi ile iletişime geçip randevu oluştururken aynı zamanda fiyatı öğrenmektir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim filmi rahim boşluğunu görüntülemek için kullanılan ve bu konuda ciddi anlamda tanı koymaya yardımcı radyolojik tetkikler den biridir. Rahim filmi çekilirken içeriğinde iyot bulunan kontrast bir madde rahim içine basınçlı verilerek görüntü alınır.  Bununla birlikte rahimin yapısını ve içinde olabilecek herhangi bir patolojik durum veya anomalilerin tespit edilmesi, lezyonların ve rahim de ki biçim bozukluklarının olup olmadığı, rahim ağzı kanserinin teşhisi konusunda ve tüplerde herhangi bir tıkanıklık olup olmadığının görüntülenmesi için çekilen ayrıntılı tetkiklerden biridir.  Genellikle rahim filmi tüp bebek tedavisi öncesi rahim içine bakılarak gebe kalmaya engel teşkil edecek herhangi bir sorun olup olmadığına bakılması için istenir.  Ayrıca bunun yanı sıra birden fazla kürtaj ve düşük yapan kadınlarda bu operasyonlar sonrasında rahimde bir deformasyon kalınlaşma veya tüplerde tıkanma olup olmadığını tespit etmek için de rahim filmi çekilir.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi uzun zamandır özellikle rahim boşluğunun ayrıntılı olarak görüntüsünü elde etmek için kullanılan teşhis yöntemlerinden biridir.  Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte yeni cihazlar öncekilerden çok daha farklıdır.  Öncelikle yeni cihazlar hastaların acı ve ağrı hissetmesini tamamen ortadan kaldırılmıştır.    Fakat yine buna rağmen anestezi alarak rahim filmi çektirmek isteyen hastalar için hafif sedasyon verilerek çekim işlemi yapılmaktadır. Ancak bunun için mutlaka çekim sırasında anestezi uzmanının bulunması gerekir.

Açık Emar Kullanım Alanları

Açık emar birçok hastalık teşhis ve tanısında vücudun birçok bölgesine çekilebilen ve ayrıntılı görüntü elde edilen tetkiklerden biridir.  Başta nörolojik ve beyin tümörleri olmak üzere birçok organın görüntülenmesine olanak tanıyan tanı koyma yöntemidir.  Açık emar dünyada ve ülkemizde çok sık kullanılan bir yöntemdir.  Ancak genellikle kapalı emar çekimlerinde hastaların birçoğu klostrofobi sebebiyle tünel biçiminde olan kapalı alana girme konusunda çekinceler yaşamaktaydı.  Fakat bugün günümüzde teknolojinin gelişmesi ile farklı çeşitli açık emar cihazları kullanılmakta ve bugün açık emar cihazları ile çok daha konforlu ve donanımlı görüntüler yapılmaktadır.

Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

Rahim filmi konusunda kadınların önyargı ile oluşturdukları birtakım korkuları bulunmaktadır.  Ancak rahim filmi çok kısa sürede ve rahim içinin ayrıntılı görüntülenmesini var olan herhangi bir patolojinin tespit edilmesi açısından önemli bilgiler veren görüntüleme yöntemidir.  Yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede tamamlanır.  Çekim sırasında anestezi gerektirecek herhangi bir ağrı ve acı hissedilmez.  Ancak bazı hastalar bu konuda anestezi almayı tercih ederler.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı