Gündem

“ABD kendi şirketlerinin Çin’e bağımlılığını hafife aldı”

Yazıda, iki büyük teknoloji ülkesi olan Çin ve ABD’nin birbirinden koparılmasının, yüzlerce ABD’li teknoloji şirketine ciddi ekonomik etkiler getireceği belirtildi.

Yazıda aktarılan bilgilere göre, dünyada piyasa değeri 2 trilyon doların üzerindeki ilk şirket olma yolunda ilerleyen Apple’ın üretim üssü Çin’de bulunuyor ve 270 milyar dolarlık yıllık cirosunun beşte biri de Çin’den geliyor.
 
Çin’in yeni müşteriler kazanmak için de önemli bir piyasa olduğu hatırlatılan yazıda, Apple CEO’su Tim Cook’un da Çin’de Apple markalı bilgisayar satın alan tüketicilerin dörtte üçünün ilk alımları, iPad satın alan tüketicilerin ise üçte ikisinin ilk alımları olduğuna dikkat çektiğinin altı çizildi. ABD’li beş büyük çip üreticisi NVIDIA, Qualcomm, Texas Instruments, Intel ve Broadcom şirketlerinin Çin’e bağımlılıklarının yüksek olduğuna işaret edilen yazıda, bu şirketlerin satışlarının yüzde 25-50’sinin Çin’de gerçekleştiği ifade edildi.
 
Bu tür karşılıklı bağımlılıkların yalnızca derinlik olarak değil genişlik olarak da kendisini gösterdiğine dikkat çekilen yazıda, ilgili şirketler tarafından yayımlanan son finansal raporlarda, ABD’li teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin, Çin’de sahip oldukları avantajlara vurgu yaptıklarının görüldüğüne işaret edildi.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı