Gündem

“1 milyon ölüm karşısında, Amerikalıların hoşnutsuzluğu artıyor”

ABD’de COVID-19 salgını 1 milyon kişinin hayat kaybetmesine neden oldu. Buna rağmen, ABD’nin birçok eyaletinde maske zorunluluğu kaldırılırken, salgına karşı bazı önlemlerin uygulanmayacağı ve bundan sonra “virüsle beraber yaşamanın” öğrenileceği belirtildi.

Ne var ki, 1 milyon gibi ağır bir sayı karşısında, çok Amerikalı hükümetin salgınla mücadeledeki performansından hoşnutsuzluk duyduğunu ifade ediyor.

Amerikalı Mike Bentley, “Bu şüphesiz büyük bir sayı. Yakınlarını kaybeden insanlar için dua edeceğim. Bütün bunları yaşadıktan sonra, hayatlarının kesinlikle etkileneceğine inanıyorum.” dedi.

Amerikalı Michelle Labaddia da görüşlerini şöyle anlattı:

“Bence bu çok üzücü. Enfekte olmamanız halinde, onun ne kadar korkunç olduğunu anlayamazsınız. Amerikalıların bunu net anladığını düşünmüyorum. Artık çok can kaybedildi. Bütün bunlar çok üzücü. Bunların derhal bitmesini beklerken, salgının yayılmaya devam ettiği haberini alıyorsun. Bu ne kadar kalp kırıcı bir şey.”

1 milyon ölüm, ABD’nin onuncu büyük yerleşim merkezi Kaliforniya iline bağlı San Jose kentindeki nüfusun tümüyle yok olmasına denk geliyor. Bu, şok edici bir sayı.

Salgına karşı alınan önlemlerin gevşetilmesi nedeniyle, Nisan itibarıyla, ABD’de hastaneye kaldırılan günlük vaka sayısı tekrar artmaya başladı ve bazı bölgelerde yeni vaka sayısında yükseliş görüldü. Bazı ABD’li sağlık yetkilileri, yeni dalganın ülkeyi vuracağı tahmininde bulundu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu